VII Międzyuczelniana Konferencja Antropologiczna

W dniach 14-15 października w Ośrodku Kultury Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego SKNE zorganizowało VII Międzyuczelnianą Konferencję Antropologiczną. Wydarzenie to jest dorocznym spotkaniem antropologów-badaczy terenowych, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i nowymi spostrzeżeniami w ramach pracy terenowej. Tegoroczna Konferencja odbyła się pod tytułem: „Teren pomorza. Odkrywanie. Poznawanie. Porzucanie” i tak też zostały podzielone bloki tematyczne. Na nasze zaproszenie odpowiedziało łącznie 13 prelegentów z głównych ośrodków akademickich w Polsce:

– mgr Aleksandra Paprot (UAM) Powiśle – nowy teren badawczy, czy substytut Żuław?

– mgr Waldemar Elwart (UAM) Przydrożna architektura sakralna – Zmiana jej funkcji i roli. Jak aktywowała, a jak dziś animuje społeczeństwo i przestrzeń w jakiej funkcjonuje – na przykładzie Kapliczek Pomorza Gdańskiego.

– mgr Aleksandra Karmelita – Morze, nasze morze! – przyczynek do rozważań o tożsamości regionalnej Pomorza Środkowego.

– mgr Anna Walkowiak (UMK) – Bałtyckie lustro – rzecz o fińskich stereotypach.

– mgr Barbara Borowiak (UG) – Odkrywanie kobiecej stoczni.

– prof. Anna Kwaśniewska (UG) – Wielokulturowość Pomorza: tradycje – mity – kreacje.

– Maciej Grzelczyk (UKSW) – Sztuka naskalna wybrzeży Skandynawii.

– Natalia Stulin i Ewa Drabik (US) – Szczecin leży nad morzem. Refleksja antropologiczna.

– mgr Przemysław Kuryło – Poznawanie przestrzeni akwatycznej. Krótkie refleksje o badaniach antropologicznych we współczesnych społecznościach rybackich Europy.

– mgr Kamil Pietrowiak (UWr)- Nieustanne otwarcie. Etnografia oparta na współpracy, a definiowanie bycia w terenie.

– Marta Rudnicka (UAM)- Słodko – gorzko. Proces stopniowego rozstawania się z terenem.

– Alicja Skowronek (US) – Porzucanie zawodu rybaka na Pomorzu Zachodnim w następstwie Wspólnej Polityki Rybackiej prowadzonej przez Unię Europejską.

VII MKA odbyła się w ścisłej współpracy z Narodowym Centrum Morskim w Gdańsku oraz pod patronatami: Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernarda Lammka, Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka. Patronat medialny objęli: Gazeta Gdańskich Antropologów TamTam oraz Gazeta Studencka CDN.

Zdjęcia z konferencji możesz zobaczyć >TU<.

ساخت اپلیکیشن

صندلی اداری

آموزش وردپرس

آموزش وردپرس