Świat kirgiskich kobiet w perspektywie antropologicznej

Relację ze spotkania możecie przeczytać na stronie radia SAR LINK

A my zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

 

Świat kirgiskich kobiet w perspektywie antropologicznej

Studenckie Koło Naukowe Etnologii UG zaprasza na spotkanie w ramach cyklu ŚCIEŻKI ANTROPOLOGII WSPÓŁCZESNEJ.

10513250_941305502555566_5923929296013223079_n
Naszym drugim gościem będzie mgr Sylwia Pietrowiak, która poprowadzi wykład “Obce i oswojone, czyli o uspołecznianiu przemocy. Świat kirgiskich kobiet w perspektywie antropologicznej”. Celem wykładu ma być przybliżenie słuchaczom transformacji społecznej, jaką przechodzi kirgiska kobieta w ciągu swojego życia

Wykład odbędzie się 27.02.2015 r., w Instytucie Archeologii i Etnologii UG przy ul. Bielańskiej 5 (za Krewetką, vis a vis Ratusza Staromiejskiego). Wstęp wolny.

Mgr Sylwia Pietrowiak – antropolog, absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, doktorantka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się etnologią i antropologią Azji Środkowej, antropologią rodziny oraz pokrewieństwa, rolą kobiet w życiu społecznym, obrzędowością. Prowadzi badania terenowe w północno-wschodnim Kirgistanie, na pograniczu z Kazachstanem.

 

Codzienne rytuały ludów Czarnej Afryki

Kochanczyk-7W ostatni czwartek, w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu Ścieżki Antropologii Współczesnej. Cykl rozpoczął wykład Michała Kochańczyka, który przebywał w  wielu afrykańskich wioskach, miał możliwość zaprzyjaźnić się z miejscową ludnością i poznać ich życie. Opowiadał on o tradycyjnych zwyczajach mieszkańców, którym animistyczne wierzenia splotły się z islamem i chrześcijaństwem, w sposób trudny do pojęcia dla Europejczyków.

Tematem wykładu były codzienne rytuały ludów Czarnej Afryki, czyli szeroko pojęte życie ludzi z różnych plemion, miast i miasteczek owego regionu świata. Mimo bardzo obszernego omówienia tematu, każdy z uczestników miał okazje do zadania pytania panu Kochańczykowi. Wiele osób dopytywało o więcej szczegółów odnośnie samych wypraw, ale również o przygotowanie techniczne, czy metody nawiązywania kontaktu z ludnością lokalną w trakcie podróży.

Samo spotkanie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie, nie tylko studentów, ale również wykładowców i osób na co dzień postronnych dla Uniwersytetu. Była to niebywała okazja dla zgromadzonych osób, by w bardzo przystępny sposób poznać świat prawdziwego podróżnika.

Zdjęcia Maksa możecie zobaczyć w galerii >TU<

Kolejne spotkanie z Cyklu Ścieżki Antropologii Współczesnej już niedługo! Więcej informacji znajdziecie na fanpage Studenckiego Koła Naukowego Etnologów UG:

https://www.facebook.com/EtnoKoloUG

Fotorelacja: Maksymilian Hryniewicki